News Back  |  See more photos

Mutya ng Lungsod Agham ng Muñoz 2018




The Mutya ng Lungsod Agham ng Muñoz was held last January 18, 2018 at the Pag-asa Gymnasium at about 8:00 in the evening headed by the City Mayor Hon. Nestor L. Alvarez, Ph.D. and was joined by Hon. Edgardo D. Pamintuan, National President, League of Cities of the Philippines and Mayor of Angeles City, Pampanga; Congresswoman of the 2nd District of Nueva Ecija Hon. Mikki Violago, and other guests; City Officials and the constituents of the city. The following are the board of judges who selected the deserving Mutya ng Lungsod Agham ng Muñoz: Mr. Broderick Sapnu, Program officer for Management Information System, LCP Secretariat; Mr. Erwin "Kleng" Totanes, Provincial Director, Nueva Ecija Police Provincial Office; Mr. Harizon "Hanz"Olivar; Dr. Lalaine Madarang Vivar, Dentist and Businesswoman, Fashion and Textile Industry; Mr. Pablo G. Mendez, World Fashion Designer and the Chairman of the Board of Judges; Mrs. Amor A. Manalili, Entrepreneur, Science City of Muñoz, retired public school teacher, farmer and active Catholic Women's League member; Dr. Baldwin Jallorina, Director, Philippine Center for Post-Harvest Development and Mechanization (PHILMECH); Mr. Alfredo "Jojo" Libunao, President and COO, Amparo Realty Construction Corporation and Mr. Kennrick Glenn Magdangal, Founder and owner of the first and only agriculture mall (Agrimall) in the Philippines. Different performers showcased their talents to enthralled the crowd, The CLSU Maestro Singers, Science City of Munoz Band, Brilliant Kids Montessori School, Linglingay Elementary School, Munoz South Central School, Maragol Integrated School, Bagong Sikat Elementary School, Munoz National High School Annex, Bungkos Palay Dance Company, AC Dance Company, Mr. Greg De Leon, Ms. Anna Migallos, Ms. Lovi Pimentel and Mr. Peter San Juan of Philippine Ballet Theater, and Young JV who serenated the candidates.

The 17 candidates who vied for the crown were:

No. 1 ANNE JELICA CACHO APELARTA (Matingkis)
No. 2 MARIEL MELEGRITO ESPINOSA (Labney)
No. 3 HAYACENT SUMAMPONG ESTABILLO (Gabaldon)
No. 4 LADYLYN BORINGOT PADUA (Matingkis)
No. 5 ARMINA DIANE LINDSEY CORPUZ (Poblacion North)
No. 6 JEWEL MAE RIVERA CHICO (Villa Pinili)
No. 7 GRACE PARINGE BUMANLAG (Villa Isla)
No. 8 MARJORIE DUATIN ELIGADO (Bagong Sikat)
No. 9 ANJELICA JAIREH HISULER LINA (Bantug Villa Pinili)
No. 10 LADY QUEEN DE LEON ABRAJANO (Balante)
No. 11 JESSA MAE BALACANO CORPUZ (Pandalla)
No. 12 DOROTHEA JAMISOLA CAPARAS (Poblacion North)
No. 13 MARICRIS AVILA MERCADO (Poblacion West)
No. 14 DANICA LUNA QUICHO (Poblacion East)
No. 15 AYA MAE ORATA DUATIN (Maligaya)
No. 16 MARIE JOY CABANATAN SARACANLAO (Villa Quizon)
No. 17 ABIGAIL BISES QUIANIO (Bantug Villa Medina)

The winners for the Tanging Gantimpala at Bilang:

Malikhaing Kasuotan: No. 7 Grace Paringe Bumanlag (Villa Isla)

Natatanging Binibining Photogenic: No. 9 Anjelica Jaireh Hisuler Lina (Bantug Villa Pinili)

Natatanging Binibining Palakaibigan: No. 17 Abigail Bises Quianio (Bantug Villa Medina)

The winners for Espesyal Na Gantimpala Para Sa Natatanging Binibini:

Binibining TM: No. 9 Anjelica Jaireh Hisuler Lina (Bantug Villa Pinili)

Binibining Nailandia: No. 7 Grace Paringe Bumanlag (Villa Isla)

Ambassadress of Health: No. 7 Grace Paringe Bumanlag (Villa Isla)

Hanz Olivar Salon Choice Award: No. 1 Anne Jelica Cacho Apelarta (Matingkis)

Binibining Olay: No. 8 Marjorie Duatin Eligado (Bagong Sikat)

The winners for Paunang Natatanging Gantimpala

Natatanging Disenyo Sa Kasuotang Pormal: No. 7 Grace Paringe Bumanlag (Villa Isla)

Natatanging Binibini Para Sa Kasuotang Kaswal: No. 7 Grace Paringe Bumanlag (Villa Isla)

Natatanging Binibini Para Sa Kasuotang Panglangoy: No. 1 Anne Jelica Cacho Apelarta (Matingkis)

Natatanging Binibini Para Sa Kasuotang Pormal: No. 13 Maricris Avila Mercado (Poblacion West)

Best Designer: Rye Mendoza for Candidate No. 7

The First Top 8 Finalists who were given questions to answer and where the top 3 and final finalist were selected :

No. 1 ANNE JELICA CACHO APELARTA (Matingkis)

No. 17 ABIGAIL BISES QUIANIO (Bantug Villa Medina)

No. 2 MARIEL MELEGRITO ESPINOSA (Labney)

No. 9 ANJELICA JAIREH HISULER LINA (Bantug Villa Pinili)

No. 3 HAYACENT SUMAMPONG ESTABILLO (Gabaldon)

No. 8 MARJORIE DUATIN ELIGADO (Bagong Sikat)

No. 4 LADYLYN BORINGOT PADUA (Matingkis)

No. 7 GRACE PARINGE BUMANLAG (Villa Isla)

And the winners for the night:

2nd RUNNER UP: No. 7 GRACE PARINGE BUMANLAG (Villa Isla)

1ST RUNNER UP: No. 2 MARIEL MELEGRITO ESPINOSA (Labney)

MUTYA NG LUNGSOD AGHAM NG MUñOZ 2018: No. 9 ANJELICA JAIREH HISULER LINA (Bantug Villa Pinili)

Ms. Karryl Angeli G. Abon-Amis and Mr. Parsons Hail are the masters of ceremonies for the night's affair. The ceremony was directed by Mr. Marciano Viri. CONGRATULATIONS to the winners!